Jakie narzędzie do samodzielnego czyszczenia komina?

 

Jaki najlepszy zestaw do czyszczenia komina?

 

Jaki najlepszy wycior do wyczyszczenia komina z sadzy?

 

Jaka szczotka kominiarska do czyszczenia komina?

 

 

 

Najlepsza szczotka do czyszczenia komina to taka, która dokładnie oczyści przewód kominowy z sadzy która w nim zalega. W sprzedaży jest wiele rodzajów wyciorów i zestawów do czyszczenia komina. Jaki więc wybrać najlepszy zestaw do czyszczenia kominów? Odpowiedź nie jest taka trudna, jeżeli tylko dowiemy z jaką sadzą w kominie mamy do czynienia. Istotnym czynnikiem przy doborze narzędzia, którym wyczyścimy komin jest również materiał z którego wykonany jest przewód dymowy lub spalinowy. Inaczej bowiem wyczyścimy komin stalowy a inaczej ceramiczny, jeszcze inaczej wykonany w sposób tradycyjny – czyli murowany z cegły.

 

zestaw do mechanicznego czyszczenia komina na wiertarkę

 

Najłatwiejszym do usunięcia rodzajem sadzy, bez względy na to w jakiego rodzaju kominie się znajduje, jest sadza sypka. Powstaje ona zazwyczaj w przewodach dymowych opalanych drewnem lub jego pochodnymi (np. brykietem opałowym), węglem lub olejem opałowym. Ma ona konsystencje mąki i nie stanowi problemu przy usuwaniu z komina. Sadza sypka świadczy ponadto o dobrym spalaniu paliwa oraz o tym, że nasz komin jest prawidłowo zaprojektowany i wybudowany. Do czyszczenia komina z takiej sadzy możemy użyć zwykłego zestawu linowego ze szczotką nylonową, lub podobnej szczotki zamocowanej do elastycznych skręcanych drążków. Przy zastosowaniu drążków możemy wyczyścić komin przez wyczystkę u podstawy komina, nie wchodząc na dach. Zastosowanie szczotki nylonowej pozwala na czyszczenie nawet kominów wykonanych ze stali nierdzewnej. Nie uszkodzi ona bowiem powierzchni nierdzewnej przewodu, tak jak by to miało miejsce przy użyciu szczotki drucianej.

 

 

 

Jeżeli mamy do czynienia z sadzą sypką z miejscowo pojawiającą się twardszą sadzą ale jeszcze nie szklistą, możemy użyć do czyszczenia zwykłego wyciora zakończonego drucianą szczotką stalową. Za pomocą takiego narzędzia możemy wyczyścić kominy ceramiczne systemowe, murowane z cegły i stalowe ze stali czarnej (np. przy kotłach olejowych). Jeżeli taki rodzaj sadzy pojawi się w kominie nierdzewnym lub kwasoodpornym, należy użyć obrotowego wyciora do mechanicznego czyszczenia kominów – zakończonego głowicą obrotową nylonową. Pod wpływem obrotów siła czyszcząca głowicy bez problemu usunie średnio twardą sadzę z komina.

 

mechaniczny wycior obrotowy do czyszczenia komina

 

Jeżeli napotkamy w kominie twardą sadzę szklistą, jedynym dobrym rozwiązaniem jest użycie zestawu do mechanicznego czyszczenia komina na wiertarkę lub wkrętarkę. Taki zestaw np. https://www.turbospiner.pl/ zakończony głowicą z 8 łańcuchami z możliwością polepszenia zestawu do 16 łańcuchów, poradzi sobie z najtwardszymi osadami w kominie. Sadza szklista powstaje w wyniku złych nawyków np. przytłumianie ognia, żeby dłużej się tlił i dłużej dawał ciepło. Może się pojawić w kominie z powodu stosowania niewłaściwego opału np. opał mokry, niesezonowane drewno, drewno iglaste, które posiada w swoim składzie dużą ilość żywicy. Wtedy dochodzi do wytwarzania się dużej ilości substancji smolistych, które przy niesprzyjających warunkach np. atmosferycznych (duża wilgotność na zewnątrz lub mróz) doprowadza do powstawania sadzy szklistej w kominie. Kolejnym czynnikiem ułatwiającym powstawaniu sadzy szklistej jest błąd w konstrukcji komina. Może być za krótki, lub za długi – wtedy ciąg kominowy będzie zbyt słaby i dym nie zdąży wydostać się w całości z komina, a jego cząsteczki osiądą na ściankach przewodu kominowego. Sytuacja będzie się miała podobnie przy zawężonym lub zbyt szerokim kominie. Jeżeli przewód kominowy będzie zbyt wychłodzony, nieodpowiednio ocieplony, dym zbyt szybko się wychłodzi i wytrąci się sadza szklista na ścianach komina. Również na obszarach gdzie występują często wiatry, brak nasady kominowej typu strażak może powodować nawiewanie powietrza do komina. To również zakłóca ciąg kominowy i w efekcie powoduje zjawisko powstawania sadzy, często szklistej.

 

Tak jak wspomniano wyżej najlepszym sposobem na poradzenie sobie z taka sadzą jest użycie wyciora mechanicznego do czyszczenia komina łańcuchowo. Zestaw do czyszczenia komina Turbospiner https://www.turbospiner.pl/ potrafi rozbić każde zabrudzenie i usunąć każdy rodzaj sadzy.

 

 

 

Sytuacja staje się skomplikowana jeżeli sadza szklista pojawiła się w kominie stalowym nierdzewnym. Najprościej byłoby ją usunąć zestawem łańcuchowym. Jednak należy tutaj być bardzo ostrożnym. Jeżeli warstwa sadzy jest gruba, możemy frezować przewód łańcuchem, pod warunkiem, że nie dojdziemy do warstwy stalowej komina. Czyszczenie łańcuchem musi być pod kontrolą, musimy mieć pewność, że zeskrobujemy sadzę, nie naruszając warstwy stalowej. Dopiero kiedy usuniemy twardą, grubą warstwę sadzy szklistej, wymieniamy głowice z zestawu na nylonową lub linkową (16 lin stalowych lub nylonowych w każdej z gotowych głowic z zestawu Turbospiner) i doczyszczamy resztę sadzy taką głowicą https://turbospin.pl/index.php/turbospiner-zestaw-do-czyszczenia-komina/ .Dzięki temu nie uszkodzimy warstwy nierdzewnej wewnątrz przewodu kominowego.

 

czyszczenie komina mechaniczne łańcuchem

 

Jest jeszcze jeden rodzaj sadzy, z którym możemy mieć do czynienia w przewodzie dymowym. Jest nią sadza kleista. Ma ona konsystencję masła. To trochę tak, jakby ktoś wysmarował nam komin od wewnątrz czarną mazią przypominającą klejącą się smołą. Taki rodzaj sadzy jest najtrudniejszy do usunięcia ale nie niemożliwy. Najpierw należy postarać się w miarę możliwości wysuszyć komin od wewnątrz. Możemy to zrobić na kilka sposobów np. podkręcając temperaturę na piecu. Dzięki temu zwiększy się również temperatura spalin, które wysuszą sadzę kleistą. Możemy również użyć specjalnego proszku, dedykowanego do usuwania sadzy. Co prawda nie usuwa on sadzy, tak jak to obiecuje producent, ale powoduje jej osuszenie. Dzięki temu będziemy mogli zastosować czyszczenie mechaniczne łańcuchowe na tak wysuszoną sadzę (wcześniejsze czyszczenie nie przyniesie bowiem oczekiwanego rezultatu. Sadza kleista rozsmarowałaby się tyko po ściankach komina).

 

 

 

Powodzenia w czyszczeniu komina.

 

Pamiętajmy!!! Komin należy regularnie czyścić. Można to wykonywać samemu lub zlecać kominiarzowi. Ponadto każdy komin powinien przechodzić regularną kontrolę kominiarską wykonaną przez uprawnionego specjalistę (mistrza kominiarskiego lub inżyniera z uprawnieniami budowlanymi).

 

Tagi: czyszczenie komina, do czyszczenia komina, zestaw do mechanicznego czyszczenia komina, jak wyczyscić komin mechanicznie, czyszczenie komina łańcuchowe.